Zaufaj wieloletniemu doświadczeniu!

Od 27 lat prowadzimy dystrybucję ścierniw oraz sprzętu do piaskowania. Zapewniamy profesjonalne doradztwo techniczne i szeroki asortyment. Oferujemy wszystko co niezbędne każdemu piaskarzowi. Wyposażamy kompletne stanowiska piaskarskie: od uszczelki pod dyszę po piaskarkę, a także zadbamy o pełną ochronę piaskarza: od ochronników słuchu po pełne ubranie pyłoszczelne.

piasek formierski

Piaskowanie – najczęściej wykorzystywane ścierniwa

65897429_6142799954201_8852674672257400832_n

Piaskowanie to specyficzny rodzaj obróbki strumieniowo-ściernej, w celu przygotowania powierzchni materiału do kolejnego etapu wykorzystania. Zabieg ten służy oczyszczaniu, wygładzaniu bądź nadawaniu porowatości dowolnej powierzchni, dzięki czemu zapewnia się m. in. lepszą przyczepność dla lakieru. Skuteczność piaskowania związana jest przede wszystkim z doborem właściwego rodzaju i jakości ścierniwa, co w konsekwencji bezpośrednio wpływa na wydajność i efektywność całego procesu, w tym ilości wykorzystanego materiału ściernego czy czas pracy operatora oraz maszyn. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ścierniw, do najczęściej wykorzystywanych zaliczyć można: piasek kwarcowy, żużel pomiedziowy (polgrit), elektrokorund, węglik krzemu czy granulat szklany, w postaci kulek.

Ścierniwa jednorazowego użytku

Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym ścierniwem jest piasek kwarcowy, który służy głównie do procesów oczyszczania metali z korozji. Piaskowanie tym rodzajem materiału, może odbywać się zarówno na sucho, jak i na mokro (tzw. hydropiaskowanie). Zbliżoną twardością w skali Mohs’a, co owalne ziarna kwarcowe, charakteryzuje się polgrit, czyli żużel pomiedziowy. Wykorzystuje się go do czyszczenia powierzchni stalowych, w tym starych powłok malarskich, zgorzeliny oraz wykwitów korozji. To ostrokrawędziowe ścierniwo przeznaczone jest wyłącznie do piaskowania suchego.

Materiały ścierne do wielokrotnego wykorzystania

Do tej grupy ścierniw zalicza się m. in. elektrokorund, który jest bardzo twardym i ostrokrawędziowym materiałem. Skutecznie sprawdza się w piaskowaniu na sucho – stali, w tym kwasoodpornej, aluminium, kamieni, metali kolorowych, a nawet szkła. Ten rodzaj ścierniwa pomaga uzyskaniu powierzchni zmatowionych, a także chropowatych. Jednym z najtwardszych materiałów ściernych dostępnych na rynku – jest węglik krzemu (9-10 pkt. wg skali Mohs’a), który stosowany jest do obróbki podobnej gamy produktów, jak w przypadku elektrokorundu. W procesie suchego piaskowania, służy on tworzeniu szorstkich powierzchni, oczyszczaniu, matowieniu oraz polerowaniu.

Ciekawym ścierniwem, jakie dedykowane jest do czyszczenia elementów stalowych, metali kolorowych, betonu, jak również drewna – jest szklany granulat (kulki szklane). Często wykorzystuje się go przy renowacji zabytków, a także usuwania różnych niepożądanych malowideł z przestrzeni miejskiej (np. graffiti). Piaskowanie z użyciem granulatu szklanego może odbywać się na sucho i na mokro. Innym rodzajem ścierniwa jest niezwykle efektywny śrut staliwny, który można wykorzystać nawet w kilkuset procesach piaskowania. Śrut ten najlepiej sprawdza się podczas obróbki w maszynach z zamkniętym obiegiem, np. w kabinach śrutowniczych.