Zaufaj wieloletniemu doświadczeniu!

Od 27 lat prowadzimy dystrybucję ścierniw oraz sprzętu do piaskowania. Zapewniamy profesjonalne doradztwo techniczne i szeroki asortyment. Oferujemy wszystko co niezbędne każdemu piaskarzowi. Wyposażamy kompletne stanowiska piaskarskie: od uszczelki pod dyszę po piaskarkę, a także zadbamy o pełną ochronę piaskarza: od ochronników słuchu po pełne ubranie pyłoszczelne.

piasek formierski

Jak najlepiej przygotować się do obróbki strumieniowo-ściernej?

Jak najlepiej przygotować się do obróbki strumieniowo-ściernej?

Piaskowanie jest niezawodną techniką oczyszczania powierzchni, stosowaną na szeroką skalę w budownictwie. Niestety, wiąże się też z pewnym ryzykiem; jeśli jednak zadbamy o odpowiednią ochronę, podejmowane działania będą bezpieczne. Pomocne okazują się w tym specjalistyczne hełmy, wytrzymałe kombinezony oraz instalacje powietrza oddechowego, które umożliwiają zachowanie korzystnych warunków pracy.

Osłona wrażliwych punktów

Aby dobrze zrozumieć konieczność zastosowania szczególnej ochrony, warto najpierw poznać zagrożenia, jakie niesie ze sobą ta metoda. Obróbka strumieniowo-ścierna pozwala dokładnie oczyścić podłoże, ale cała procedura opiera się na rozbijaniu cząsteczek ścierniwa na drobny pył, który może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Największe niebezpieczeństwo niesie dla dróg oddechowych, spojówek oraz skóry.

Doskonałą izolację głowy oraz szyi zapewnia specjalny hełm do piaskowania. Na rynku dostępne są modele wyposażone w różnorodne funkcje – dodatkowe uszczelki, wskaźniki przepływu powietrza czy tłumiki hałasu. Jaki zatem egzemplarz sprawdzi się najlepiej? Ważne, aby hełm posiadał wytrzymałą szybę, najlepiej podwójną, a także fartuch do maskowania szyi i ramion. Peleryna powinna zostać wykonana z odpornego na uszkodzenia mechaniczne tworzywa.

Kombinezon ochronny – najlepsza osłona ciała

Pozostałe części ciała należy chronić za pomocą kombinezonu zrobionego z wytrzymałego materiału. Ubranie musi posiadać ściągacze, które zabezpieczą przed przedostawaniem się pyłów w okolice rąk i nóg, a także odpowiednio wyprofilowany kołnierz. Jeśli chodzi o rozmiar stroju, to powinien on umożliwiać maksymalną swobodę ruchów, a więc niewskazane są obcisłe, bardzo dopasowane formy. Dobrym rozwiązaniem okaże się ubranie ochronne z kapturem, dzięki któremu jeszcze lepiej zabezpieczymy głowę i kark przed szkodliwymi substancjami.

Bezpieczne drogi oddechowe

Skuteczny filtr powietrza oddechowego pomoże usunąć cząstki stałe krążące w pobliżu operatora piaskarki, a także niebezpieczny kondensat wodno-olejowy. System działania instalacji opiera się na efektywnych wkładach filtrujących, w których skład zazwyczaj wchodzą włókna węglowe. Korzystanie z tego typu urządzeń wymaga dokładnej znajomości instrukcji. Zazwyczaj powinny być one stosowane w pozycji pionowej i używane do ochrony wyłącznie jednego operatora na raz.

Zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa podczas piaskowania jest najważniejszym elementem przygotowań. Właśnie dlatego nie warto oszczędzać na tworzeniu idealnych warunków, ale kierować się ogólnie przyjętymi zasadami BHP.