Zaufaj wieloletniemu doświadczeniu!

Od 27 lat prowadzimy dystrybucję ścierniw oraz sprzętu do piaskowania. Zapewniamy profesjonalne doradztwo techniczne i szeroki asortyment. Oferujemy wszystko co niezbędne każdemu piaskarzowi. Wyposażamy kompletne stanowiska piaskarskie: od uszczelki pod dyszę po piaskarkę, a także zadbamy o pełną ochronę piaskarza: od ochronników słuchu po pełne ubranie pyłoszczelne.

piasek formierski

Filtry piaskowe do basenu – co musimy o nich wiedzieć?

Filtry piaskowe do basenu - co musimy o nich wiedzieć?

Filtry piaskowe do basenu to doskonały sposób na uzyskanie krystalicznie czystej wody w średnich i większych przydomowych zbiornikach. Zależnie od naszych potrzeb możemy dobrać model o konkretnych parametrach. Stosując go, uzyskujemy niezwykle wygodną i ekonomiczną możliwość dokładnej filtracji wody.

Jak działa filtr piaskowy?

Zawiera wkład z drobnego piasku kwarcowego, szklanego granulatu lub hydroantracytu. Wychwytuje on wszystkie, nawet te niewidoczne dla oka zanieczyszczenia. Za pomocą pompy ssąco-tłoczącej z basenu zostaje pobrana woda, która zostanie wprowadzona do filtra piaskowego. Wewnątrz niego zostaną zatrzymane pyłki, owady, włosy, naskórek i osady z kosmetyków. Następnie w pełni oczyszczona ciecz będzie z powrotem wtłoczona do naszego basenu.

Rodzaje filtrów piaskowych

Wyróżniamy dwa podstawowe typy: w obudowie z polietylenu lub poliestru – czyli włókna szklanego. Jeżeli zależy nam na podwyższonej wytrzymałości i konieczności rzadszej wymiany, warto wybrać ten drugi, wypełniony szklanym granulatem, który precyzyjnie wychwytuje i zatrzymuje zanieczyszczenia, a zarazem jest bardziej odporny na rozwój bakterii. W sprzedaży dostępne są także odmiany wyprodukowane ze stali nierdzewnej.

Piasek lub żwir zastosowany w filtrze powinien posiadać granulację na poziomie 0,4-0,8mm. Jeden worek piasku niezbędny do wymiany wkładu, który wystarczy nam na okres od 2 do nawet 6 lat, to koszt około 30zł. Dzięki temu bieżąca eksploatacja i utrzymanie basenu są niezwykle tanie.

Zalety filtrów piaskowych

Wśród najważniejszych z nich wymieniamy wyjątkową efektywność – oczyszczają one wodę z drobinek z zakresu 20-40 mikronów. Dzięki temu są znacznie skuteczniejsze niż tradycyjne filtry kartuszowe. Są to urządzenia bardzo wydajne i ekonomiczne – w celu regularnej pielęgnacji wystarczy wypłukać je pod bieżącą wodą lub zastosować tryb czyszczący pompy basenowej raz na jeden lub dwa tygodnie. Wymiana wkładu powinna odbywać się co dwa lata – dzięki temu nie dopuścimy do rozwoju bakterii i grzybów.

Jaki rodzaj filtra piaskowego wybrać?

Bardzo często sprzedawane są w zestawie z pompą. Ich rodzaj warto dobierać pod kątem pojemności naszego basenu. Do niedużych zbiorników należy wybrać urządzenie o wydajności około 4 000 – 8 000 litrów na godzinę. Do średnich odpowiednia będzie pompa, która jest w stanie tłoczyć 10 000 l/h. Przy dużych akwenach najlepiej sprawdzi się model o wydajności powyżej 12 000 l/h.