Zaufaj wieloletniemu doświadczeniu!

Od 27 lat prowadzimy dystrybucję ścierniw oraz sprzętu do piaskowania. Zapewniamy profesjonalne doradztwo techniczne i szeroki asortyment. Oferujemy wszystko co niezbędne każdemu piaskarzowi. Wyposażamy kompletne stanowiska piaskarskie: od uszczelki pod dyszę po piaskarkę, a także zadbamy o pełną ochronę piaskarza: od ochronników słuchu po pełne ubranie pyłoszczelne.

piasek formierski

Elektrokorund, czyli najtrwalsze ścierniwo syntetyczne. Kiedy warto je zastosować?

Elektrokorund, czyli najtrwalsze ścierniwo syntetyczne. Kiedy warto je zastosować?

Każde ścierniwo charakteryzuje się różną wielkością granulek, odmiennym kształtem oraz twardością. Elektrokorund jest tworzywem syntetycznym, a mimo to jego twardość to aż 9° na 10° w skali Mohsa. Dzięki temu jest on nie tylko bardzo skutecznym ścierniwem, ale także produktem wielokrotnego użytku. Jakie ma zalety i kiedy warto go stosować?

Jakie cechy ma elektrokorund?

Najważniejszą cechą jest jego twardość, która umożliwia uzyskanie doskonałych efektów ściernych oraz wielokrotne użycie produktu – ścierniwo tego typu stosowane w komorze można wykorzystać nawet do 30 razy. Co więcej, elektrokorund jest wyjątkowo skrawny, a zatem również wydajny. Nie zostawia dużych pozostałości na czyszczonych powierzchniach i zawiera bardzo niewielkie ilości tlenków żelaza, dzięki czemu można używać go do oczyszczania stopów metali lekkich, aluminium i stali nierdzewnej. Elektrokorund ma niską gęstość właściwą, wobec czego nadaje się nawet do zastosowania z delikatnymi wyrobami cienkościennymi. Jest także w pełni ekologiczny, ponieważ nie zawiera wolnej krystalicznie krzemionki. 

Zastosowanie elektrokorundu

Jest to ścierniwo niezwykle uniwersalne, nadaje się bowiem do wielu rodzajów obróbki i niemal każdego typu powierzchni. Dzięki niemu można nie tylko ją oczyścić, ale także nadać jej nowej faktury. Duże ziarna elektrokorundu wykorzystuje się do usuwania rdzy oraz zgorzeliny, a małe do pozbywania się warstw wierzchnich bardzo twardych lub utwardzanych cieplnie materiałów. Można czyścić nimi spawy, usuwać przebarwienia ze stali nierdzewnej, oczyszczać cienkie blachy, matować i grawerować szkło, ceramikę, beton i kamień. Elektrokorund nadaje się nawet do czyszczenia tworzyw sztucznych oraz drewna przed ich malowaniem czy klejeniem. Ogólnie, ścierniwo to stosuje się przede wszystkim do:

  • obróbki oczyszczającej, czyli usunięcia trwałych zanieczyszczeń z różnych powierzchni,
  • obróbki wykończeniowej, czyli nadania powierzchni określonej faktury,
  • obróbki umacniającej, czyli nadania materiałowi większej twardości lub odporności na korozję,
  • obróbki zdobiącej, czyli zmatowienia lub grawerowania powierzchni,
  • obróbki kontrolnej, czyli ujawnienia ewentualnych uszkodzeń powierzchni.

Elektrokorund to ścierniwo syntetyczne o bardzo wysokiej twardości, które doskonale sprawdzi się nie tylko w przemyśle metalowym, ale także w przypadku takich czynności, jak czyszczenie podwozi i nadwozi samochodów, elementów silnika, felg, całych motocykli oraz dowolnych konstrukcji ze stali nierdzewnej. Przydaje się także do przygotowania powierzchni pod klejenie lub malowanie, zwłaszcza drewna lub tworzyw sztucznych. Pomimo swojej twardości jest również na tyle delikatne, że można wykorzystać je do matowienia i grawerowania produktów dekoracyjnych wykonanych ze szkła lub ceramiki. Elektrokorund jest zatem ścierniwem bardzo uniwersalnym i przydatnym w różnych gałęziach przemysłu.